אל תלמדו ללמוד – למדו לחשוב!

אל תלמדו ללמוד – למדו לחשוב!

Happy,Cute,Little,Kid,Boy,Thinking,And,Searching,Idea,Process

כולנו רוצים שילדינו ילמדו והישגיהם ירקיעו לשחקים. עבורנו זו תעודת ביטוח לכך שבעתיד, בחייהם הבוגרים, הם ישיגו משרות טובות ויחיו חיים מסודרים. הרבה פעמים המציאות מורכבת יותר. לא תמיד החריצות של הילדים תואמת את רמת ההתפתחות השכלית שלהם, ולכן לא תמיד ניתן להשיג את המטרה המבוקשת.

בואו נחשוב איזו תכונה מרכזית אנו צריכים לפתח בילדים, כדי שיוכלו בעתיד להגיע למימוש עצמי.

אין ספק שהעולם היום מורכב יותר, וכדי להתמצא בעולם שבו קיים זרם בלתי פוסק של מידע, הילדים יצטרכו להפעיל כישורים רבים. אך יש דבר אחד מרכזי, שבלעדיו כל הכישורים האחרים לא יכולים להוביל להצלחה, והוא חשיבה ביקורתית – להתעניין, לשאול שאלות, להטיל ספק ולבנות שרשרת לוגית של מחשבות. ככל שיכולת זו של הילדים תהיה מפותחת יותר, כך יהיה להם קל יותר להתמצא בסביבה, להגיב מהר על שינויים סביבתיים, וכתוצאה מזה לחוות פחות זעזועים.

כיצד ניתן לפתח את היכולת הזאת?

רוב הילדים מקבלים את דברי המבוגרים, ובמיוחד הקרובים אליהם, כאמת לאמיתה, מכיוון שהם סמכות עבורם. חשוב מאוד להראות לילדים כי לפעמים גם המבוגרים טועים, ולא תמיד מה שנראה אמת הוא הנכון. חייבים ללמד אותם לשאול שאלות ולבנות שרשראות לוגיות של טיעונים.

יש סוגים רבים של חשיבה. החשיבה של הילדים בגיל קדם יסודי מתפתחת באמצעות אינטראקציה עם חפצים, שכן חשיבה מופשטת אינה ישימה לגיל זה. לכן פיתוח החשיבה בגיל קדם יסודי צריכה להתבצע באמצעות ספרים, תמונות וצעצועים. השתמשו בכל מה שניתן לגעת, לראות ולבחון אותו. הסבירו באמצעות דוגמאות, היעזרו בהשוואות, ומה שהכי חשוב: היו סבלניים בתהליך הלמידה.

לפיתוח חשיבה היעזרו בספרים שמאפשרים להקנות לילדים כישורים שונים, כגון ריכוז, חשיבה יצירתית, אוריינטציה, חשיבה לוגית. ספרים אלה הם כלי הכרחי ונגיש להשגת המטרות הללו.

הסבירו לילדים בדרך פשוטה וקלה את התהליכים שמתרחשים וכן דרכי מוצא ממצבים שונים. דונו עם הילדים לגבי מצבים שונים, תנו להם אפשרות להביע את דעתם ללא חשש, ולהעלות פתרונות לבעיות, גם אם הפתרונות נראים לא מציאותיים. שכר על כך תקבלו בעתיד. ילדיכם יהיו אסירי תודה שלימדתם אותם כיצד לחשוב.

שתפו את העמוד:

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב print
הדפסה
small_c_popup.png

מעוניינים לקבל טיפים
היכולים לעזור לילדיכם לשפר את היכולות והכישורים שלהם?

הרשמו למגזין MATHSTARKIDS

אני מאשר/ת לקבל דיוור