מאמר 7 – מהו משחק נכון ומשחק לא נכון עבור הזאטוטים שלכם ?

מהו משחק נכון ומשחק לא נכון
עבור הזאטוטים שלכם ?

ילדים צעצועים

נתחיל בזה שמשחק הוא פעילות עיקרית של הילדים לפני גיל בית הספר, אבל גם בגיל בית הספר מבלים הילדים זמן רב במשחקים, וזה הכרחי עד שהפעילות הלימודית תופסת את מקומם. המשחקים עוזרים לחקור את העולם, להתנסות בו, ליצור קושיות ולפתור אותן.

לפעמים ילדים שמשחקים בהתמדה מתפתחים מהר יותר ובצורה הרמונית יותר  מילדים, שלומדים על פי תוכניות מיוחדות להתפתחות מוקדמת של הילדים. פעילות משחקית מפתחת דברים רבים, כגון: מוטוריקה, חושים, כישורים חברתיים, תשומת לב, תגובתיות והיגיון – הכול תלוי במשחק שנבחר, וכאשר זה נעשה בצורה קלילה ושמחה. אם הזאטוטים בגיל גן הילדים יתמידו במשחק, אזי בשלב של ההתפתחות המתאימה יהיה להם קל יותר לעבור לפעילות לימודית.

אז בואו נבדוק באילו משחקים יש לשחק ומתי. עד גיל שנתיים חשובים לילדים משחקי חיקוי של התנהגות המבוגרים, ובהמשך – סוגים שונים של משחקי פעילות בחפצים. משחקים אלה מצוינים וחשובים לאין שיעור בזכות הפשטות שלהם. לאחר מכן מתווספים משחקים שקשורים להרכבה : בונים מכל הבא ליד, לרבות משחקי הרכבה למיניהם, שמפתחים ריכוז, היגיון ויצירתיות. בשלב מעט מאוחר יותר מתווספים משחקי תפקידים, ואלה מלמדים ילדים מגיל שלוש ואילך כישורים חברתיים, כגון: משחקי "חנות", "בית חולים" וכו'. בשלב זה מנסים הילדים את עצמם באופן רציני במציאות של המבוגרים. חשוב לא להזניח את משחקי התנועה, כי הם עוזרים להתפתח מבחינה פיזית ופסיכולוגית, ומשמשים אמצעי לפריקה רגשית. במשך כל התקופה שלפני בית הספר חשוב מאוד להעסיק את הילדים במשימות חשיבה על פי הספרים לפיתוח חשיבה לזאטוטים, כי הם מפתחים אצל הילדים מוטוריקה, קואורדינציה, חשיבה לוגית, חשיבה יצירתית, זיכרון ושקדנות, שכה חשובים בהמשך להשתלבות נכונה של הילדים בתהליך הלמידה בבית הספר היסודי.

בלי קשר לגיל של הזאטוטים שלכם ולשלב של התפתחותם יש לזכור, כי בשונה מאתנו, המבוגרים, ילדים תמיד רוצים ויכולים לשחק. לפעמים אנו מסכימים לשחק עם ילדינו, אך לא תמיד מתוך רצון רב, ואז המשחק הופך לעינוי עבורנו. הילדים יחושו מיד בהיעדר אנרגיה וחשק לשחק, וגם הם יידבקו מכך. כתוצאה לא יקבלו הילדים את מנת ההתלהבות וההתפעמות שהם מצפים לה, כי משחק בשבילם הוא חיפוש אחרי אנרגיה וניצוץ.

מדוע כל כך קשה ומשעמם לנו, המבוגרים לשחק? פשוט מאוד: אנו כבר שכחנו  להיות ילדים ומתביישים להשתטות. שכנעו אותנו שמבוגרים לא מתנהגים כמו ילדים – לא עושים פרצופים ולא משתובבים. הגבלות אלה נכפו על-ידי החברה באופן לא מודע, ומעט מאוד מבוגרים מסוגלים באמת לפרוץ אותן. בנוסף, בשונה מילדינו, לנו יש דאגות רבות. אנו מרבים לחשוב על העבודה ועל הבעיות שלנו, ולא מרשים לעצמנו להשתחרר קצת. אנו גם נוטים לחשוב כי משחק הוא פשוט זמן מבוזבז.

אז מה עושים? יש לזכור כי אין  משחקים נכונים ומשחקים לא נכונים. אם התעייפנו ואיננו רוצים לשחק, מוטב שלא נשחק. אל תמציאו משחק מסובך – הוא יכול להיות פשוט ולעתים אפילו חסר משמעות. עדיף חצי שעה של משחק שמח – לעשות פרצופים, להשתובב, להשתטות, להתגלגל מצחוק יחד עם הזאטוטים שלכם – מאשר להקדיש להם תשומת לב ממושכת אך שטחית. במשחק אתם יכולים להיות מי שתרצו. אתם חופשיים ולא צריכים לתרץ ולהתבייש ממשהו, כי הרי עבור הזאטוטים שלכם אתם ההורים הטובים ביותר.

שתפו את העמוד:

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב email
אימייל
שיתוף ב print
הדפסה
small_c_popup.png

מעוניינים לקבל טיפים
היכולים לעזור לילדיכם לשפר את היכולות והכישורים שלהם?

הרשמו למגזין MATHSTARKIDS

אני מאשר/ת לקבל דיוור